Μεγάλη νίκη για την ΟΜΟΝΟΙΑ και βαθμολογικό άλμα

14 Nov 2014, 9:15 p.m. kifinescom

Την πρώτη της νίκη με 0-3 στο πρωτάθλημα πανηγύρισε σήμερα η ΟΜΟΝΟΙΑ στο βόλεϊ, σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στη Δερύνεια με αντίπαλο την τοπική Αναγέννηση.

Χρειάστηκε 4 αγωνιστικές για να γράψει καθαρή νίκη το Τριφύλλι που σιγά σιγά βρίσκει τα πατήματα του και στο πρωτάθλημα. Το συγκρότημα του Σάββα παρουσιάστηκε σοβαρό και με δυναμικό μπάσιμο στα πρώτα 2 σετ πήρε σχετικά άνετα το προβάδισμα με 0-2. Ο στόχος του τρίποντου αλλά και η προσπάθεια της Αναγέννησης για να ανατρέψει στο 3ο σετ τα δεδομένα, έκαναν το παιγνίδι πιο ισοδύναμο και μέχρι το τέλος του το σετ ήταν αμφίρροπο ως προς την εξέλιξη του.

Με καλή ψυχολογία όμως οι πράσινοι κατάφεραν να κάνουν το καθήκον τους στους τελευταίους πόντους και πήραν την καθαρή νίκη στο κλειστό της Δερύνειας, κάτι που τους ανέβασε στους 8 βαθμούς στο πρωτάθλημα, χωρίς όμως να μειώννεται η διαφορά από την πρώτη ΑΕΚ Καραβά που συνέχισε με νίκη επί του αποελ.

Η ΟΜΟΝΟΙΑ την ερχόμενη αγωνιστική αγωνίζεται στο Ελευθερία με την Νέα Σαλαμίνα την Παρασκευή 21/11. Θυμίζουμε ότι την Τρίτη 18/11 η ομάδα μας φιλοξενεί την Ανόρθωση για τον επαναληπτικό του 1-3 για το CEV Challenge Cup. Με νίκη (ή 2 κερδισμένα σετ) η ομάδα μας προκρίνεται στην επόμενη φάση.